Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı alırken en fazla dikkat edilmesi gereken zeytinyağının içinde satıldığı ambalajdır. Koyu yeşil cam şişe içinde satılan zeytinyağları tercih edilmelidir.  Açık renk şişe veya özellikle de plastik şişe içinde satılan zeytinyağları tercih edilmemelidir çünkü bu ambalajların zeytinyağını ısı ve ışıktan koruma garantisi yoktur. Isı ve ışığa mağruz kalan zeytinyağları ise sağlığa faydalı özelliklerini kaybederler. 

Peki asıl soru hakiki, kaliteli zeytinyağını nasıl anlarız? Bu maşekatli işlmeleri yapan ve kaliteli zeytinyağı üreten üreticiler, bu bahsi geçen işlemlerin detaylarını gerek şişe üzerinde, gereksi kendi sosyal medya veya internet siteleri üzerinden detaylı açıklamasını yapar ve bilgisini vermektedir. Yani sadece bir zeytinyağının şişesine bakarak hakiki veya kaliteli zeytinyağını anlamak pek mümkün olmayabilir. İyi bir araştırma gereklidir.

Zeytinyağı etiketlerinde satışa yönelik çeşitli ifadeler kullanılmaktadır. Zeytinyağı hakkında detaylı bilgi bilmeyen tüketiciler için reklam amaçlı yanıltıcı ifadelerde kullanılmaktadır. Soğuk sıkım taş baskı gibi, doğru olmayan ve kullanılmayan yöntemlerle üretildiğini iddia ettikleri ifadeleri reklam amaçlı kullanan bir çok firma vardır. Örneğin, taş baskı teknik mekanik baskıdır. Değirmen ile yapılmaktadır ve artık günümüzde kullanılmamaktadır. Bunlara başka örnekler ise: Erken hasat soğuk sıkım natürel sızma,  Erken hasat soğuk sıkım natürel sızma filtresiz, Olgun hasat soğuk sıkım natürel sızma, İlk hasat soğuk sıkım natürel sızma, Yeni sezon soğuk sıkım natürel sızma, Premium erken hasat soğuk sıkım natürel sızma, Organik natürel sızma, Natürel birinci sızma, Riviera.

Bu gibi sebeblerden dolayı kaliteli zeytinyağı almadan önce bilgi sahibi olmalıdır alıcılar. Ardın bu bilgiler ışığında internette araştırma yapmanızı öneririz. Hakiki kaliteli zeytinyağı için:

 • Zeytin bağını nerede?
 • Hasad yapılma tekniği nedir?
 • Hasad ne zaman yapıldı?
 • Zeytinler nasıl toplandı ve nasıl fabrikaya götürüldü?
 • Fabrikada aynı gün sadece o günün zeytinleri mi baskı işlemine girdi?
 • Soğuk sıkım için 27 derecenin altında su kullanıldı mı?
 • Şişelenme için hangi tür şişe kullanıldı?
 • Polifenol yüksek mi?
 • Asit oranı düşük mü?
 • Aroması var mı?

Yüksek Kalite Zeytinyağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

 1. Şişenin üzerindeki etikette natürel sızma ve erken hasat ifadesinin olması
 2. Etikette asit oranının ve polifenol oranının belirtilmesi
 3. Zeytinlerin çeşidinin belirtilmesi
 4. Zeytin hasatının hangi bahçe veya bölgede ve hangi yöntemle yapıldığının belirtilmesi
 5. Zeytinlerin hasattan itibaren fabrikaya ne kadar zamanda ulaştırıldığının belirtilmesi
 6. Fabrikada soğuk sıkım uygulanıp uygulanmadığı
 7. Üretim tarihi
 8. İçerik tablosunda detayların verilmiş olması